מה ההבדל בין אופנוע 2 פעימות לאופנוע 4 פעימות?

אלו מאיתנו שרוכבים על אופנועים כדרך קבע – כנראה מכירים את המושגים "מנוע 2 פעימות" ו- "מנוע 4 פעימות", גם אם לא לעומק.

רוכבים מתחילים או כאלו המעוניינים להיכנס לתחום האופנועים (מזל טוב!), כנראה לא ממש מבינים מה זה אומר.

במאמר זה נסביר על ההבדלים בין מנועי 2 פעימות ובין מנועי 4 פעימות, וגם נצרף מספר המלצות למתלבטים!

 

איזה מנוע עדיף?

תחום האופנועים כולל בו מושגים רבים, שאינם ברורים לכולנו לחלוטין. בין המושגים השגורים ביותר, ויחד עם זאת – אלו שהם לא ממש ברורים, נמנים מנועי 2 פעימות ומנועי 4 פעימות. אנשי מקצוע רבים מסבירים לנו לעתים על רגל אחת – מדוע כדאי לנו לקנות סוג מסוים של אופנוע, ולא סוג אחר. לרוב ההעדפה קשורה לצרכים האישיים שלנו, ולאו דווקא מכיוון שסוג אחד הוא יותר "טוב" מהסוג השני. המומחים של מטלון אופנועים עזרו לנו להבין – מה ההבדל בין 2 פעימות ו- 4 פעימות.

 

ההבדל בין 2 פעימות ל- 4 פעימות

אנו יכולים לצייר בדמיוננו את מנוע האופנוע כמפעל קטן, המבצע בכל מחזור 4 פעולות: יניקה, דחיסה, עבודה ופליטה. הפעולה היחידה המפיקה עבורנו כוח הנעה היא העבודה, וכל שאר הפעולות למעשה נמצאות שם בשבילה.
מנוע 2 פעימות למעשה מאפשר את היארעות ארבעת הפעולות האלה בשתי פעימות, כשהפעימה הראשונה היא יניקה ודחיסה, והשנייה היא עבודה ופליטה.
לעומת זאת, מנוע 4 פעימות מקדיש פעימה שלמה לכל אחת מהפעולות.
מכאן ניתן להבין – שמנוע 2 פעימות הוא חסכוני יותר ומאפשר עבודה לעתים תכופות יותר.

 

ומה קורה בפועל?

השאלה העיקרית היא כמובן – מה עדיף לנו בסופו של דבר, והאם העבודה של מנוע דו פעימתי היא תמיד כדאית לנו ברכיבה? למנוע 2 פעימות יש יתרונות וחסרונות, ועליהם נפרט בקצרה.

 

יתרונות מנוע 2 פעימות

בתור התחלה, ניתן לומר שמדובר במנוע פשוט יותר ועם פחות חלקים נעים – מה שמאפשר פחות בעיות וטיפולים זולים יותר – חשוב! גם המחיר הכולל של אופנועים דו – פעימתיים הוא זול יותר, והם מאפשרים ביצועים טובים יותר לרוכב ברוב המקרים, הנובעים מעבודה בסל"ד גבוה ויותר כוח שיורד אל הצמיג.

 

חסרונות מנוע 2 פעימותז

המנועים הדו – פעימתיים מייצרים ויברציות משמעותיות, שעלולות להפריע לחלק מהרוכבים. מכיוון שאין מערכת שמן במנוע 2 פעימות – הדבר מחייב את הרוכב לקחת עמו שמן ייעודי, ולהכיר את היחסים בין הדלק ובין כמויות השמן שיש להוסיף בכל תדלוק. בנוסף, מכיוון שמנוע 2 פעימות עובד בסל"ד גבוה יותר מאשר מנוע 4 פעימות – צריכת הדלק שלו היא גבוהה משמעותית, ואנחנו מדברים כאן על צריכה גבוהה כמעט פי שניים!

על אף יתרונותיו הרבים של המנוע הדו – פעימתי, רוכבי שטח רבים עדיין מעדיפים את אופנועי השטח בעלי מנוע 4 פעימות.

 

כלי כבד

תוכן עניינים
מחפשים לקנות רכב במימון מלא ?

אצלנו תקבלו את ההחזר החודשי הנמוך בישראל. השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך
דלק ראשית
אילו חברות דלקנים יש?

אם שנים עברו היה נהוג לראות את הדלקנים האוניברסליים מותקנים על רכבי עבודה, החיום זה אחרת. בימינו גם רכבים פרטיים נהנים מדלקן אוניברסלי ומהוזלה מסוימת

רכב שעבר תאונה
מה חשוב לבדוק בביטוח מקיף לרכב

רכישת פוליסת ביטוח מקיף לרכב מהווה אחת ההוצאות המשמעותיות ביותר הכרוכות בתפעול הרכב והשימוש בו. ההוצאה עבור פוליסות הביטוח השונות לרכב עשויה להגיע במקרים מסוימים

נהיגה ברכב סיאט
מצבר עד הרכב בירושלים

נתקעתם בלי מצבר? אל חשש, כעת תוכלו לקבל שירות של מצבר עד הרכב בירושלים – במהירות ומבלי לבזבז זמן מיותר   מצבר עד הרכב בירושלים

car battery - new
מצבר לרכב בבית שמש

המצבר שלכם הפסיק לפעול בדיוק ברגע הכי לא טוב? מעתה, אין חשש: תוכלו לקבל שירות של מצבר לרכב עד הבית ובכך לחסוך מאות שקלים